بهره وری انرژی در صنعت ایران
دوره تخصصی بهینه سازی سیستم بخار برگزار شد|بهره وری انرژی در صنعت ایران
دوره تخصصی بهینه سازی سیستم بخار برگزار شد

دوره تخصصی بهینه سازی سیستم بخار برگزار شد


دوره آموزشی عملی - تخصصی بهینه سازی سیستم بخار با حضور مدرسان بین الملی- یونیدو به مدت سه روز در شرکت پالایش نفت تبریز برگزار شد. 

در این دوره سه روزه ۲۰ نفر از کارشناسان و مدیران انرژی از صنایع مختلف حضور داشته و با راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژي در سیستم بخار به صورت عملی آشنا شدند. این دوره در ادامه دوره مقدماتی دور روزه بهینه سازی سیستم بخار برگزار شد. از میان ۳۵ نفر از شرکت کنندگان دوره پیشین، ۲۰ کارشناس انرژی برای آموزش تخصصی انتخاب شدند.

نسیم شکاری هماهنگ کننده ملی پروژه بهره وری انرژی در صنایع کلیدی یونیدو گفت: هدف این دوره آشنایی با روش­های اندازه گیری سیستم بخار، شناسایی منابع اتلاف و پتانسیل­های صرفه جویی انرژی در سیستم بخار و  تحلیل نرم افزاری پروژه­های صرفه جویی انرژی در سیستم بخار است. 

شکاری اضافه کرد: «افرادی که این دوره را پشت سر میگذارند در ۳ یا ۴ پایلوت آموخته­های خود از این دوره را پیاده سازی می­کنند.»

اولیور فیشر مدرس این دوره آموزشی گفت: سیستم بخار در اکثر صنایع به خصوص در صنایع فرآیندی وجود دارد و مصرف انرژی بالایی را به خود اختصاص داده است. لذا آموزش­های عملیاتی بهینه سازی سیستم بخار می­تواند در شناسایی منابع اتلافات و کاهش مصرف سوخت ناشی از صرفه جویی موثر باشد. 

الکساندر آنتومشکین دیگر مدرس یونیدو با تاکید بر اهمیت سیستم بخار در مصرف انرژي واحدهای صنعتی گفت:‌ «با اجرای چنین پروژه­هایی امکان تحقق حداقل ۲۰درصد صرفه جویی انرژي در سیستم بخار وجود دارد.»

مهدی شکوری کارشناس فنی پروژه یونیدو نیز در خصوص این دوره آموزشی گفت: «آموزش، اجرا و پیاده سازی راهکارهای صرفه جویی انرژی در سیستم بخار با نگاه سیستمی تاثیر قابل توجهی دارد. در این دیدگاه چهار المان سیستم بخار شامل بخش تولیدبخار، بخش توزیع، بخش مصرف کنندگان نهایی و بخش جمع آوری کندانس در نظر گرفته می­شود. همچنین بر اساس تجربه یونیدو، این که برای افراد تحت آموزش امکان اجرای آموزش­ها در یک پایلوت فراهم می­شود، در بالا بردن اثربخشی آموزش تاثیر چشمگیری خواهد داشت.