بهره وری انرژی در صنعت ایران
چهارمین سمینار پایش زیست‌محیطی نیروگاه‌های حرارتی کشور برگزار شد|بهره وری انرژی در صنعت ایران
چهارمین سمینار پایش زیست‌محیطی نیروگاه‌های حرارتی کشور برگزار شد

چهارمین سمینار پایش زیست‌محیطی نیروگاه‌های حرارتی کشور برگزار شد


چهارمین سمینار پایش زیست‌محیطی نیروگاه‌های حرارتی کشور 11 اسفند 1394 به میزبانی سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) در پژوهشگاه نیرو برگزار شد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) در این سمینار با اشاره به وضعیت نیروگاه‌ها در تولید برق و سهم آن‌ها در انتشار آلاینده‌ها اظهار داشت: کل برق تولیدی کشور در سال گذشته 276 میلیون مگاوات­‌ساعت بوده است که بیش از 90 درصد آن توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده است.

مهندس سیدحسین سجادی ادامه داد: از این مقدار 30 درصد توسط نیروگاه‌های بخاری، 26 درصد توسط نیروگاه‌های گازی و 19 درصد از طریق نیروگاه‌های چرخه ترکیبی دولتی و خصوصی تولید شده و مابقی نیز سهم نیروگاه‌های برق‌آبی و اتمی بوده است.

سجادی با بیان اینکه در سال 1393 در کشور 20 نیروگاه بخاری، 52 نیروگاه گازی و 19 نیروگاه چرخه ترکیبی دولتی و خصوصی در حال فعالیت بوده‌اند، گفت: این نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق 9 میلیارد لیتر گازوئیل، 47 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و 10 میلیارد لیتر نفت کوره سوزانده‌اند.

وی با اشاره به سابقه پایش زیست‌محیطی نیروگاه‌های کشور گفت: در سال 1386 سازمان بهره‌وری انرژی ایران با توجه به اهمیت مسائل زیست‌محیطی صنعت برق کشور و در راستای یکسان‌سازی نحوه انجام پایش زیست محیطی نیروگاه‌های حرارتی، اقدام به تعریف و انجام پروژه "تهیه و تدوین دستورالعمل پایش زیست محیطی نیروگاه‌های حرارتی کشور" به کارفرمایی معاونت هماهنگی تولید شرکت توانیر و با همکاری کمیته فنی متشکل از اساتید دانشگاه‌ها و کارشناسان ارشد محیط زیست نیروگاه‌ها کرد.

وی ادامه داد: پس از تدوین دستورالعمل برای ارائه آن و آغاز به‌کار، اولین سمینار پایش زیست محیطی در سال 1388 در همین مکان برگزار شد. دومین سمینار پایش در سال 1390 و سومین سمینار پایش در سال 1392 با رویکرد معرفی تجهیزات آنلاین برگزار شد و هم‌اکنون چهارمین سمینار زیست‌محیطی نیروگاه‌های حرارتی کشور با رویکرد تصفیه آب و پساب، برگزار می‌شود.

سجادی تصریح کرد: هدف اصلی از راه‌اندازی سامانه پایش زیست محیطی، افزایش تعامل زیست محیطی بین کارشناسان نیروگاه‌ها و ارتقای کیفیت زیست محیطی نیروگاه‌ها است که در این سمینار کارشناس دفتر محیط زیست خلاصه عملکرد این سامانه را خدمت‌تان ارائه خواهند داد.

در این سمینار کارشناسانی از وزارت نیرو، شرکت توانیر، سازمان حفاظت محیط‌زیست، شرکت‌های مدیریت تولید برق، برق منطقه‌ای، نیروگاه‌های حرارتی، پژوهشگاه نیرو و مراکز دانشگاهی حضور داشتند.