بهره وری انرژی در صنعت ایران
همکاری ایران و فنلاند در حوزه های محیط زیست و بهره‌وری انرژی|بهره وری انرژی در صنعت ایران
همکاری ایران و فنلاند در حوزه های محیط زیست و بهره‌وری انرژی

همکاری ایران و فنلاند در حوزه های محیط زیست و بهره‌وری انرژی


سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزارت محیط زیست و کشاورزی فنلاند تفاهمنامه مشترکی را با هدف توسعه همکاری دوجانبه و تبادل اطلاعات و فناوریهای روز در جهت حفظ محیط زیست امضا کردند.

به گزارش خبرنگار شانا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان در مراسم امضای این تفاهمنامه که امروز، یکشنبه (٩ اسفندماه) امضا شد، گفت: موضوعهایی مانند گرمایش زمین و حفظ تنوع زیستی، همکاری کشورها را می‌طلبد، همچنین تبادل فناوری و اطلاعات در زمینه محیط زیست نیز مورد توجه کشورهاست.

معصومه ابتکار با اشاره به امضای تفاهمنامه بین سازمان محیط زیست ایران و وزارت محیط زیست و کشاورزی فنلاند، افزود: موضوعهای مختلفی مانند تبادل فناوری، اقتصاد سبز، هوا، خاک و گرمایش زمین در این تفاهمنامه مورد توجه دو طرف قرار گرفته است و امیدواریم همکاری خوبی در اجرای مفاد آن شکل گیرد.

وی ادامه داد: پس از حضور وزیر امورخارجه فنلاند در ایران و سفر یک سال گذشته من به آن کشور موجب شد تا همکاری مشترکی در چارچوب تفاهمنامه شکل گیرد که امیدواریم هر دو کشور از آن بهره‌مند شوند.

به گزارش شانا، این تفاهمنامه به عنوان نخستین سند رسمی همکاری محیط زیستی دوجانبه بین دو کشور ایران و فنلاند است که تلاشهای گوناگونی را در این زمینه رقم می‌زند.

بهره‌وری انرژی و انرژی زیستی، مدیریت مواد زاید و تبدیل ضایعات به انرژی، پیشگیری از آلودگی آب و هوا، حفظ طبیعت و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی، پایش زیست محیطی و مدیریت داده ها و ترویج یافتن راه حلهایی برای مسائل محیط زیستی جهانی از قبیل تغییرات آب و هوا و برخی زمینه های فعالیت مشترک دوجانبه است.

همچنین سازماندهی مشترک سمینارها، کارگاهها و دیدارها برای کارشناسان شرکتهای با فناوری پاک، دانشمندان، تنظیم کنندگان مقررات و دیگر افراد مرتبط، شناسایی و حمایت از همکاری میان بنگاههای اقتصادی، سازمانهای پژوهشی و دانشگاهها، حمایت از تجارت محیط زیست میان دو کشور از طریق سیستمهای عامل مناسب، تبادل و به اشتراک گذاری تجربیات و نیز اسناد و اطلاعات زیست محیطی و حمایت از اجرای توافقنامه بین‌المللی محیط زیستی از دیگر فعالیتهای مشترک در این تفاهمنامه است.

این تفاهمنامه مشترک میان معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران و کیمو تیلیکاینن، وزیر محیط زیست و کشاورزی فنلاند امضا شد.

منبع: شانا