بهره وری انرژی در صنعت ایران
هفتمین سمینار نقش آموزش و فرهنگ سازی در بهره وری انرژی صنعتی در اصفهان برگزار شد    |بهره وری انرژی در صنعت ایران
هفتمین سمینار نقش آموزش و فرهنگ سازی در بهره وری انرژی صنعتی در اصفهان برگزار شد    

هفتمین سمینار نقش آموزش و فرهنگ سازی در بهره وری انرژی صنعتی در اصفهان برگزار شد    


سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران، هفتمین سمینار استانی «بهره­ وری انرژی در صنایع انرژی­ بر» با تمرکز بر فرهنگ ­سازی و تاثیر آن در بهبود و ترویج بهره­ وری انرژی، را در اصفهان برگزار کرد.

این سمینار، با همکاری دفترحمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و به میزبانی سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی استان اصفهان برگزار شد.

در این سمینار مهندس احمدیه مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: با توجه به اینکه استان اصفهان یکی از بزرگترین قطب­ های صنعتی کشور بوده و دارای بیش از 9200 واحد صنعتی انرژی­ بر، از جمله صنایع بزرگ آهن و فولاد مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن و قطب صنایع آجر و سیمان است؛ پروژه­ش های آن با سازمان یونیدو در حوزه مدیریت انرژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اسرافیل احمدیه از یونیدو و دیگر سازمان­های مرتبط خواست برای تسهیل در روند کار صنایع، از طریق همکاری با موسسه ­های مالی جهت تامین منابع مالی اقدام کنند.

در ادامه این سمینار هماهنگ کننده ملی طرح بهره وری انرژی در صنایع کلیدی ایران، مهندس نسیم شکاری پس از معرفی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد و ماموریت ها و اولویت های این سازمان در ایران، برنامه بهره وری انرژی را به صنایع استان اصفهان معرفی کرد.

شکاری گفت: هدف این پروژه ارتقا بهره وری انرژی در 5 صنعت انرژی­بر کشور شامل پتروشیمی، پالایشگاه نفت، سیمان، آهن و فولاد و آجر بوده است.

شکاری تاکید کرد پروژه بهره­ وری انرژی در صنایع انرژی­بر، به عنوان یک الگوی جامع در 35 کشور در حال توسعه، از جمله ایران اجرا شده و اطلاعات و نمونه های موفق آن بین کشورها به اشتراک گذاشته می­شود.

در ادامه سمینار مهندس لیام مک لافلین با اشاره به فرصت­ های گسترده صرفه­ جویی انرژی در صنعت، در سراسر جهان و به خصوص ایران اشاره کرد و مدیریت انرژی را وابسته به سه عامل افراد، اطلاعات و تکنولوژی دانست که باید برای بهره وری انرژی بی هزینه در صنایع مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه چنانچه مدیریت انرژی به شکل درست و سیستماتیک انجام شود، منافع زیادی در بر دارد و لزوما نیازی به سرمایه گذاری­های بزرگ ندارد؛ نتایج حاصل شده از برنامه سیستم مدیریت انرژی یونیدو را که بر پایه استاندارد ایزو 50001 در بیش از 30 کشور انجام شده را توضیح داد.  

وی گفت: میزان صرفه جویی انرژی حاصله از اجرای پروژه­ها در 30 کشور، 7000 گیگا وات ساعت بوده که معادل با تولید انرژی سالانه 2000 مگاوات نیروگاه بادی است.

وی گفت با اجرای راهکارهای کم و بدون هزینه میزان صرفه جویی انرژی در یک یا دو سال اول، بین 4 تا 15 درصد بوده است و کل صرفه­جویی سالانه محاسبه شده در  سال 2015 بیش از 100 میلیون دلار بوده است که این مقدار بدون در نظر گرفتن منافع غیرانرژی پروژه­ها بوده است.

مک لافلین افزود میزان کاهش گازهای گلخانه ای مستقیم از این پروژه هم 4. 3 میلیون تن دی اکسید کربن بوده است که نتیجه رضایت بخشی برای محیط زیست محسوب می­ شود.

وی در انتها به نتایج آموزش سیستم مدیریت انرژی در ایران اشاره کرد و گفت: «با اجرای همین برنامه در ایران در 7 پایلوت صنعتی، با صرف هزینه حدود 800 هزار دلار آمریکا در اجرای پروژه های کم و بدون هزینه، صرفه جویی سالانه انرژی معادل 1.2 میلیون گیگا ژول حاصل شد که ارزش آن صرفه جویی با قیمت انرژی ایران، بیش از 3 میلیون دلار محاسبه شده است.»

وی در انتها با تاکید بر اینکه پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی یکی از بهترین روش­های مصرف بهینه انرژی است گفت: نتایج پایلوت­های ایران نشان میدهد با اجرای چنین برنامه ای، سرمایه گذاری اولیه انجام شده، فقط در طول سه ماه بازگشت خواهد داشت.