بهره وری انرژی در صنعت ایران
یونیدو، به پروژه های صرفه جویی انرژی در صنایع، وام کم بهره می دهد |بهره وری انرژی در صنعت ایران
یونیدو، به پروژه های صرفه جویی انرژی در صنایع، وام کم بهره می دهد

یونیدو، به پروژه های صرفه جویی انرژی در صنایع، وام کم بهره می دهد


سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) با حمایت مالی صندوق جهانی محیط زیست (جف) و با همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور (ایفکو) و بانک پاسارگاد، صندوق مالی گردشی، را برای اعطای وامهای کم بهره به پروژه های صرفه جویی انرژی در صنایع، تاسیس کرد.

مریم جوان شهرکی، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در این خصوص می‌گوید: «در این پروژه، با اعطای وام‌های کم‌بهره به پروژه‌های بهینه‌سازی و صرفه‌جویی انرژی، تلاش شده است صنایع به اجرای پروژه های صرفه جویی انرژی، تشویق شوند.»   

حوری‌جعفری، نماینده رسمی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در این پروژه، با تاکید بر اینکه طرح­های صرفه جویی سوخت در اولویت خواهند بود، گفت: «بر اساس قرارداد تنظیم شده یک سوم تا نصف سرمایه اولیه صندوق گردشی از پروژه مذکور توسط یونیدو و مابقی آن توسط بانک پاسارگاد، تامین می‌شود. پروژه­ها بر اساس معیارهای فنی ارزیابی در کمیته­ فنی متشکل از شرکت بهینه­سازی مصرف سوخت، سازمان یونیدو و بانک پاسارگاد بررسی و جهت دریافت وام اولویت بندی می­شوند. ارزیابی­های مالی توسط بانک انجام می­شود.

در فراخوان اعطای این وام که در وبسایت ieeiran.ir منتشر شده است؛ از پروژه های با حداکثر میزان سرمایه گذاری 600 هزار دلار حمایت می­شود که البته بسته به نوع پروژه، سهم وام بین 75 تا 90 درصد کل سرمایه­گذاری خواهد بود. از دیگر شرایط دریافت این وام، زمان اجرای کمتر از یکسال و بازگشت سرمایه کمتر از 3 سال است.

نسیم شکاری، هماهنگ‌کننده ملی پروژه بهره وری انرژی در صنایع کلیدی ایران در یونیدو گفت: صنایعی که شرایط اولیه دریافت تسهیلات را داشته و مایل به دریافت وام هستند، می­توانند با تکمیل فرم ارزیابی پروژه و ارسال آن به آدرس­های الکترونیکی n.shekari@unido.org وazadmehr@ifco.ir حداکثر تا تاریخ 30 فروردین 1397 در فرایند ارزیابی شرکت کنند.

شکاری گفت: «در این پروژه بانک پاسارگاد، مسئولیت مدیریت مالی صندوق را در همه مراحل آن شامل قرارداد با متقضیان و بازپرداخت تسهیلات بر عهده خواهد داشت.»