بهره وری انرژی در صنعت ایران
برنامه بهره‌وري انرژي در صنایع ایران، نتيجه‌بخش بود|بهره وری انرژی در صنعت ایران
برنامه بهره‌وري انرژي در صنایع ایران، نتيجه‌بخش بود

برنامه بهره‌وري انرژي در صنایع ایران، نتيجه‌بخش بود


نسيم شكاري، هماهنگ‌كننده ملي پروژه بهره‌وري انرژي در حاشيه همایش پایانی برنامه بهره وری انرژی در صنایع کلیدی ایران در گفت‌وگو با روزنامه «اعتماد» جزئيات بيشتري از مراحل اجراي اين پروژه را تشريح كرد. به گفته او پروژه «بهره‌وري انرژي در صنايع انرژي‌بر» از سوي تسهيلات محيط‌زيست جهاني (GEF)، در شاخه «تغييرات آب و هوايي» حمايت مالي شده است. همچنين سازمان توسعه صنعتي ملل متحد (UNIDO) به‌عنوان كارگزار اجرايي GEF در ايران و شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت (IFCO) به‌عنوان همكار اجرايي از سوي دولت ايران با اين پروژه همكاري كرده‌اند. شكاري درباره بودجه اين پروژه گفت: «كل بودجه نقدي و غير نقدي پروژه، 20ميليون و 600 هزار دلار است كه 5 ميليون‌ و 450 هزار دلار از منابع GEF تامين شده است. بخش دولتي ايران 15 ميليون دلار كمك‌ نقدي و غيرنقدي تعهد كرده بود و 150 هزار دلار هم از سوي يونيدو تامين شد.

شكاري درباره مراحل پنج‌گانه اجراي پروژه در ايران گفت: «پشتيباني از سياست‌هاي بهره‌وري انرژي اولين مرحله كار ما بود زيرا تقويت سياست‌ها و بهبود سياست‌گذاري در اين زمينه مي‌تواند كمك شاياني در بهبود مصرف انرژي كند. از همين رو تاثيرگذاري مستقل و غيرمستقيم بر سياست‌هاي بهره‌وري انرژي كشور و معرفي چارچوب‌هاي سياست‌گذاري منطبق با اهداف پروژه جزو اهداف جدي ما به‌شمار مي‌رفت.» «كارهاي فرهنگي» يكي ديگر از محورهاي اين پروژه بوده است به طوري كه به گفته شكاري يكي از بخش‌هاي موفقيت‌آميز هم به حساب مي‌آيد: «ما با تاسيس يك وب‌سايت تمامي محتواي مورد نياز مربوط به بهره‌وري انرژي را در اختيار ذي‌نفعان قرار داديم. همچنين دو كارگاه آموزشي برگزار شد كه مشاركت‌كنندگان در آنها از نتيجه كار راضي بودند.»

شكاري البته مهم‌ترين و موثرترين مرحله اين پروژه را در بخش آموزش‌هاي كاربردي دانست جايي كه 14 شركت ايراني روش‌هاي مديريت بهينه مصرف انرژي را آموزش ديده‌اند و از اين طريق 319 گيگاوات ساعت صرفه‌جويي در مصرف انرژی نهایی رخ داده است. بهينه‌سازي سيستم‌هاي انرژي و مميزي انرژي از ديگر فعاليت‌ها در اين بخش بوده است.

«حمايت مستقيم مالي از صنايع» يكي ديگر از بخش‌هاي پروژه است. به گفته شكاري در چارچوب اين روش 4 شركت براي تغييرو با ارتقا تكنولوژي‌ در فرایندهایشان كمك مالي دريافت كرده‌اند و اين تغيير تكنولوژي موجب شده در نهايت 404 گيگاوات ساعت در مصرف انرژي صرفه‌جويي شود و سرانجام پنجمين كاري كه در اين پروژه روي داده تاسيس «صندوق گردشي» است كه از طريق آن تامين مالي مورد نياز بخش صنعت در ايران براي بهبود مصرف انرژي انجام شود. هماهنگ‌كننده ملي پروژه بهره‌وري انرژي در اين باره گفت: «اعطاي تسهيلات كم‌بهره هدف اصلي اين صندوق است. به تازگي با بانك پاسارگاد در ايران براي تاسيس صندوق تفاهم شده و قرار است در گام نخست سه ميليون دلار براي 14 پروژه صنعتي پرداخت شود.» به گفته شكاري اين اعتبارات از محل بازپرداخت در دوره‌هاي زماني ديگر براي ساير پروژه‌ها هم قرار است تكرار شود.