بهره وری انرژی در صنعت ایران
آبی‌ها سبز شدند|بهره وری انرژی در صنعت ایران
آبی‌ها سبز شدند

آبی‌ها سبز شدند


این روزها مقر اصلی سازمان ملل در وین به لحاظ بهینه‌سازی مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه‌ای ساختمان سبز به حساب می‌آید، پروژه‌ای که به نام سبزشدن آبی‌ها معروف شده است و اشاره‌ای است به رنگ سازمانی ملل متحد که آبی است و این روزها در چارچوب پروژه‌های مختلف ذیل توسعه پایدار به سوی سبز شدن و دوستی بیشتر با محیط زیست می‌رود. 

در حال حاضر تمام برق این مجموعه از منابع تجدیدپذیر به دست می‌آید و مرکز بین‌المللی وین در عرض سه سال توانسته است که میزان آلایندگی کربن خود را تا ۵۶ درصد کاهش دهد، این کاهش ۵۳۰۰ تنی (سالانه) در تولید دی‌اکسیدکربن معادل این است که ۱۱۰۰ خودرو در داخل شهر متوقف شوند. میزان مصرف انرژی در این ساختمان در وین معادل ۱۷۷ کیلوات ساعت بر مترمکعب است که از متوسط ساختمان‌های غیرمسکونی در اتریش بهتر است. 

مقر سازمان ملل در اتریش محل کار و فعالیت شماری از نهادهای این سازمان است. یونیدو، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمان پیمان ممنوعیت آزمایش هسته‌ای جامع، دفتر وین سازمان ملل و دفاتری از ۱۱ نهاد دیگر ذیل این سازمان در این ساختمان حضور و فعالیت دارند. این ساختمان ۱۸۰هزار مترمربع زیربنا دارد و محوطه آن بالغ بر ۳۸۰هزار مترمربع است. ۶۵۰۰ نفر روزانه در این ساختمان اشتغال به کار دارند که با احتساب مراجعین و شرکت‌کنندگان در نشست‌ها بالغ بر ۸هزار نفر در روز به این مجموعه رفت و آمد دارند. 

علاوه بر فعالیت‌هایی که تا کنون صورت گرفته است برنامه‌ریزی‌ برای رسیدن به استانداردهایی که با توافق مهم پاریس در حوزه محیط زیست همراه باشد، نیز صورت گرفته است. مطابق توافقنامه تاریخی پاریس کشورهای عضو متعهد شدند تا تولید گازهای گل‌خانه‌ایشان را به اندازه‌ای برسانند که متوسط دمای جهان تنها دو درجه بیشتر از دوران پیش از صنعتی شدن باشد. 


منبع: 

http://www.greeningtheblue.org/news/vienna-international-centre-goes-climate-neutral