بهره وری انرژی در صنعت ایران
سومین نشست گفت‌وگوهای انرژی برگزار شد|بهره وری انرژی در صنعت ایران
سومین نشست گفت‌وگوهای انرژی برگزار شد

سومین نشست گفت‌وگوهای انرژی برگزار شد


سومین نشست گفت‌وگوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با عنوان "نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره‌وری انرژی ایران" ششم مردادماه سال جاری در تبریز برگزار شد. در این گردهمایی که با استقبال شایان توجه مدیران و کارشناسان ارشد بهره‌وری انرژی و بهداشت و محیط زیست واحدهای صنعتی استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی و زنجان با عنوان "نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره وری انرژی ایران" برگزار شد، دفتر مالکیتهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی مشارکت داشتند.

سومین نشست گفت‌وگوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با عنوان "نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره‌وری انرژی ایران" ششم مردادماه سال جاری در تبریز برگزار شد. در این گردهمایی که با استقبال شایان توجه مدیران و کارشناسان ارشد بهره‌وری انرژی و بهداشت و محیط زیست واحدهای صنعتی استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی و زنجان با عنوان "نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره وری انرژی ایران" برگزار شد، دفتر مالکیتهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی مشارکت داشتند.

برنامه با خیر مقدم و سخنرانی کوتاه مدیر سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی آغاز شد. حسین نجاتی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص حجم و کارکرد صنایع آذربایجان شرقی گفت: از مدیران سازمانهای خدمات فنی مهندسی می‌خواهیم تا آموزشهایی که در این کارگاه‌ها داده می‌شود را به مدیران صنایع و واحدهای کوچک و متوسط صنعتی نیز انتقال دهند تا شاهد بهره وری و نتایج حاصل از این کارگاه در استان باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی بر ضرورت استفاده از شیوه­ها و فناوریهای نوین در واحدهای صنعتی به منظور کاهش مصرف انرژی تاکید کرد و گفت: از ارائه آموزشهای تخصصی برای مدیران و کارشناسان فنی صنایع در جهت افزایش بهره وری مصرف انرژی حمایت می­کنیم

 

میر صالحی: ایران در رده نهم انتشار گازهای گلخانه­ای دنیاست

سخنران دوم این برنامه سید مهدی میرصالحی، مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. وی با اشاره به مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه­ای گفت: با وجود اینکه جزو 10 کشور صنعتی دنیا نیستیم، اما در رده نهم انتشار گازهای گلخانه­ای قرار داریم.

میر صالحی با اعلام اینکه سالانه 850 میلیون تن گاز گلخانه­ای در فضای کشور ما منتشر می شود، گفت: عوامل انتشار  این گازها را باید در صنایع عمده کشور جستجو کرد. 20 تا 25 درصد این گاز را نیروگاه­ها، 15 درصد را واحدهای صنعتی، 15 درصد توسط وسایل حمل و نقل در فضا آزاد می شوند. بقیه سایر مصارف از جمله مصرف خانگی درصد کمتری از این ماده سمی را منتشر می کنند.

او به مشکلات زیست محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای از جمله افزایش دمای زمین اشاره کرد و افزود: در حالی که بر اساس گزارش مجمع بین المللی تغییرات اقلیمی (IPCC) سازمان ملل، افزایش دمای زمین تا سال 2030 نباید بیشتر از 2 درجه سانتی گراد باشد، در سال جاری 1.4 درجه سانتی گراد دما افزایش یافته و در واقع در 14 سال آینده باید به گونه ای مدیریت شود که دمای زمین بیشتر از 0.6 درجه افزایش نیابد. به گفته میرصالحی این مهم نیازمند برنامه ریزی و احساس مسئولیت جهانی است و سازمان ملل امتیازاتی برای کنترل گازهای گلخانه ای در نظر گرفته است.

مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح چگونگی نقش انتشار گازهای گلخانه ای در افزایش دمای زمین، گفت: به جهت اینکه انرژی در کشور ما ارزان است و رتبه نخست ذخایر گازی جهان را در اختیار داریم، حدود 2 تا 2.5 برابر میانگین مصرف دنیا انرژی مصرف می کنیم. وی همچنین به سنتی بودن ساختار و تجهیزات عمده صنایع کشور اشاره کرد و افزود: تنها در صوت استفاده از فناوریهای نوین، مصرف انرژی ماشین آلات و تجهیزات کاهش می یابد.

میرصالحی ضمن اشاره به مشکلات عدیده در مصرف انرژی در ساختمانها و عایق بندی های نادرست آنها اظهار امیدواری کرد که با مدیریت بهتر مصرف انرژی با جامعه جهانی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای همراه باشیم.

 

نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران: یونیدو و سه نقش کلیدی در تحقق اهداف هزاره

الساندرو آمادیو، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران، سخنران سوم این مراسم بود. وی که همراه با همکاران خود در این سازمان در کنار مدیر صنعتی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در تبریز حضور یافته بود، در سخنان کوتاهی به معرفی این سازمان (یونیدو) و اهداف آن پرداخت. به گفته وی پونیدو در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار هزاره ملل متحد در پی کاهش فقر، پیشبرد جهانی‌شدن فراگیر و ترویج محیط زیست پایدار است.

آمادیو ایجاد زیرساختهای منعطف، پیشبرد صنعتی‌سازی پایدار و فراگیر و تشویق نوآوری‌ها در کنار آماده سازی برای واکنش فوری به تغییرات آب و هوایی مهمترین دستور کار یونیدوست. او در معرفی پروژه افزایش بهره وری مصرف انرژی در 5 صنعت ایران خاطر نشان کرد که این برنامه بر کاهش گازهای گلخانه‌ای در تمرکز دارد. به گفته وی یونیدو برنامه ها و پروژه های مرتبط با این پروژه را در صنعت حمایت و اجرا می­کند.

 

رعنا غنیم: یونیدو برای دوبرابر کردن بهره­ وری انرژی به ایران کمک می ­کند

رعنا غنیم، مدیر صنعتی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)، چهارمین سخنران این برنامه بود که ضمن ارائه گزارش مبسوطی از بهره­وری انرژی در صنایع به تشریح روند اجرایی این پروژه در سازمان توسعه صنعتی ملل متحد پرداخت. نقش مدریت مصرف انرژی در واحدهای صنعتی در افزایش بهره وری تولید مهمترین نکته ای بود که او در سخنرانی اش مورد تاکید قرارداد.

غنیم با بیان اینکه کاهش مصرف گازهای گلخانه­ای نیازمند افزایش بهره­وری انرژی بخصوص در بخش صنعت است، گفت: مدیران واحدهای صنعتی بیشتر بر تولید تمرکز دارند تا بهره­وری انرژی. در صورتیکه با کاهش مصرف انرژی هزینه­های تولید هم کاهش می یابد. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در افزایش بهره وری انرژی تاثیر زیادی بر کاهش هزینه های تولید در دراز مدت دارد ، خاطرنشان کرد: بهره وری انرژی در واحدهای تولیدی به بهره­وری کل تولید کمک می کند.

 [ متن کامل سخنان غنیم  را بخوانید]

شکوری: با اجرای طرحهای آزمایشی پروژه، انتشار گازهای گلخانه ای ایران سالیانه 75 هزار تن کاهش می یابد

گزارش مربوط به طرحهای آزمایشی اجرا شده در یک سال گذشته، بخش دیگری از برنامه بود که توسط مهدی شکوری، کارشناس فنی پروژه بهره وری انرژی در ایران به تفصیل ارائه شد. وی  با اشاره به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در طرحهای آزمایشی گفت: انتشار این گازها در طرحهای آزمایشی پروژه حدود 1.3 درصد میزان انتشار گازهای گلخانه ای کل کشور ایران است. اجرای برنامه های مدیریت انرژی در طرحهای مذکور انتشار این گازها را سالانه تا 74 هزار تن کاهش می دهد. ارزش مالی انرژی حفظ شده بالغ بر 3  میلیون دلار است با هزینه ای که حدود 800 هزار دلار برآورد میشود. یعنی در کمتر از 23 روز سرمایه هزینه شده به صاحب صنعت برمیگردد.  به گفته وی با صرفه جویی صورت گرفته در طرجهای آزمایشی یونیدو از هدر رفتن معادل 365 هزار بشکه نفت در سال جلوگیری شده است.

 [ متن کامل سخنان شکوری  را بخوانید]

ملک محمد: از تبلیغات کلی­ گو و بی فایده برای کاهش مصرف انرژی پرهیز کنید

مهدی ملک محمد، روانشناس صنعتی و سازمانی آخرین سخنران این نشست چهار ساعته بود که در سخنانی به کاهش مصرف انرژی در صنعت با استفاده از الگوهای تغییر نگرش اشاراتی کرد. وی در ابتدا مشکلات عدیده در فرآیندهای تغییر رفتار افراد را یاد آور شد و افزود: بزرگترین مسئله در تغییر رفتار و نگرش مربوط به کسانی است که باید در آنها تغییر رفتار برای افزایش کارایی ایجاد شود. همانهایی که مباحث را ناشنیده و نادیده کنار می گذارند و از کنار آن با بی توجهی عبور می­شوند.

ملک محمد به مسئله تاریخی بحران بزرگ مصرف انرژی در صنعت، کشاورزی و مصارف خانگی که پس ار بروز بحران انرژی در دهه هشتاد قرن گذشته اشاره کرد و افزود: برای حل این مسئل دو رویکرد بین کارشناسان مطرح شد. رویکرد اول تکنولوژیک بود و پیشنهاد می داد که با تغییر تکنولوژیهای مصرف سوخت این مشکل مرتفع می شود. اﮔﺮ ﭼﻪ در ﻛﺸﻮرﻫﺎي توسعه ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻣﻮﻓﻖ ﺷﺪﻧﺪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از رویکرد اول بر بحرانهای دﻫﻪ 70 ﺗﺎ ﺣﺪودي ﻓﺎﺋﻖ آﻳﻨﺪ و میزان ﻣﺼﺮف ﻣﻄﻠﻖ اﻧﺮژي را ﻛﺎﻫﺶ دﻫﻨﺪ، اﻣﺎ در ﻛﺸﻮرﻫﺎي در ﺣﺎل ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺳﺎﺧﺘﺎرﻫﺎي ﻛﻨﺘﺮل ﻛﻨﻨﺪه اﺑﺘﺪاﻳﻲ و عقبﻣﺎﻧﺪﮔﻲ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژﻳﻚ و ﻧﺎﻛﺎﻓﻲ ﺑﻮدن اﻧﮕﻴﺰهﻫﺎي صرفهﺟﻮﻳﻲ اﻧﺮژي ﺑﻪ دﻟﻴﻞ در دﺳﺘﺮس بودن، زﻳﺎدبودن، یارانه ای و ارزان ﺑﻮدن اﻧﺮژي رویکرد اول موفق نبوده است. لذا ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ رویکرد دوم که رویکردی همراه با تغییر نگرش به مصرف انرژی بود اجتناب ناپذیر شد.

 [ متن کامل سخنان ملک محمد را بخوانید]

 

[ گزارش تصویری نشست را اینجا ببینید ]