بهره وری انرژی در صنعت ایران
یونیدو برای دوبرابر کردن بهره­ وری انرژی به ایران کمک می ­کند|بهره وری انرژی در صنعت ایران
یونیدو برای دوبرابر کردن بهره­ وری انرژی به ایران کمک می ­کند

یونیدو برای دوبرابر کردن بهره­ وری انرژی به ایران کمک می ­کند


رعنا غنیم، مدیر صنعتی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)، ضمن ارائه گزارش مبسوطی از بهره­وری انرژی در صنایع به تشریح روند اجرایی این پروژه در سازمان توسعه صنعتی ملل متحد پرداخت. نقش مدریت مصرف انرژی در واحدهای صنعتی در افزایش بهره وری تولید مهمترین نکته ای بود که او در سخنرانی اش مورد تاکید قرارداد.

رعنا غنیم، مدیر صنعتی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO در سومین نشست گفت‌وگوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد که با عنوان "نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره‌وری انرژی ایران" ششم مردادماه سال جاری در تبریز برگزار شد، ضمن ارائه گزارش مبسوطی از بهره­وری انرژی در صنایع به تشریح روند اجرایی این پروژه در سازمان توسعه صنعتی ملل متحد پرداخت. نقش مدریت مصرف انرژی در واحدهای صنعتی در افزایش بهره وری تولید مهمترین نکته ای بود که او در سخنرانی اش مورد تاکید قرارداد.

غنیم با بیان اینکه کاهش مصرف گازهای گلخانه­ای نیازمند افزایش بهره­وری انرژی بخصوص در بخش صنعت است، گفت: مدیران واحدهای صنعتی بیشتر بر تولید تمرکز دارند تا بهره­وری انرژی. در صورتیکه با کاهش مصرف انرژی هزینه­های تولید هم کاهش می یابد. وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در افزایش بهره وری انرژی تاثیر زیادی بر کاهش هزینه های تولید در دراز مدت دارد ، خاطرنشان کرد: بهره وری انرژی در واحدهای تولیدی به بهره­وری کل تولید کمک می کند.

وی ضمن اشاره به تجربه پروژه مشابهی که در کشور مصر اجرا شده بود خاطر نشان کرد: در مصر و در بخش انرژی 10 برابر بخش بهداشت یارانه داده می شود. عموما دولتهایی که شرایط سیاسی و اجتماعی مشابهی دارند، به امنیت انرژی و کاهش هزینه سوخت توجه ویژه ای دارند در حالی که بیشتر باید درصدد افزایش بهره­وری و کاهش مصرف سوخت باشند.

غنیم در ادامه به مقایسه وضعیت دو شرکت ریخته گری در روسیه و آلمان پرداخت و گفت: بررسی نحوه کار و فرآروده های این دو شرکت نشان می دهد که اگرچه نیروی کار 90 درصد و انرژی 40 درصد در روسیه ارزانتر از آلمان است، قیمت تمام شده محصول در شرکت روسی تنها چهار درصد کمتر از شرکت آلمانی است. بررسی های ما نشان داد که با مدیریت بهینه انرژی می توان تا 36 درصد قیمت تمام شده محصول در شرکت ریخته گری روسی را کاهش داد .

مدیر صنعتی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ادامه صحبتهای خود اعلام کرد که افزایش دوبرابری بهره­وری انرژی تا سال 2030 هدف غایی یونیدوست. به گفته وی: سیاستهای یونیدو حمایت از دولتها از طریق افزایش آگاهی است و به این منظور با اجرای پروژه هایی درصدد افزایش آگاهی مدیران شرکتها هستیم. اکنون 37 درصد گاز طبیعی، 40 درصد برق و 77 درصد ذغال سنگ جهان سالانه در بخش صنعت مصرف می شود و این میزان طی یک سناریو تا سال 2030 باید کاهش یابد. همین امروز بیش از یک میلیارد نفر در جهان به انرژی پاک دسترسی ندارندو با اقدامات اصلاحی درصدد بهبود بهره­وری در بخش انرژی هستیم.

غنیم با بیان اینکه این سیاستها هم اکنون در 30 کشور از جمله ایران، مالزی و ارمنستان دنبال می­شود، اعلام کرد: بودجه اختصاص یافته برای این پروژه 20 میلیون دلار است که با مشارکت دولتها به مرحله اجرا در می­آید.

سومین نشست گفت‌وگوهای انرژی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با عنوان "نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره‌وری انرژی ایران" ششم مردادماه سال جاری در تبریز برگزار شد. در این گردهمایی که با استقبال شایان توجه مدیران و کارشناسان ارشد بهره‌وری انرژی و بهداشت و محیط زیست واحدهای صنعتی استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی و زنجان با عنوان "نقش آموزش، فرهنگ سازی و تغییر نگرش در بهره وری انرژی ایران" برگزار شد، دفتر مالکیتهای صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی مشارکت داشتند.

 

 [پاورپوینت ارائه شده توسط رعنا غنیم در سومین نشست گفت و گوهای انرژی در تبریز]