بهره وری انرژی در صنعت ایران
آمادیو: تعهد مدیران ارشد، شرط مهم موفقیت سیستم مدیریت انرژی است|بهره وری انرژی در صنعت ایران
آمادیو: تعهد مدیران ارشد، شرط مهم موفقیت سیستم مدیریت انرژی است

آمادیو: تعهد مدیران ارشد، شرط مهم موفقیت سیستم مدیریت انرژی است


دومین نشست از سلسله سیمنارهای گفت‌وگوی انرژی به همت سازمان توسعه صنعتی ملل متحد و با مشارکت و همراهی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ایران ۲۶ اردی‌بهشت ماه برگزار شد. در این جلسه پس از خیرمقدم، میرصالحی، مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت معدن و تجارت به حاضران و مهمانان، حول موضوع محوری مراسم یعنی «نقش آموزش و ارتباطات سازمانی در بهره‌وری انرژی» صحبت کردند. 

پس از آن سخنران اول مراسم الساندرو آمادیو، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در تهران، به معرفی اهداف سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) پرداخت. سه هدف کلیدی توسعه صنعتی در سازمان ملل به گفته آمادیو به ترتیب: کاهش فقر، پیشبرد جهانی‌شدن یک‌پارچه و فراگیر و ترویج محیط زیست پایدار هستند. 

آمادیو با اشاره به اهداف هفده‌گانه توسعه پایدار هزاره سازمان ملل متحد، گفت که یونیدو در برآوردن اهداف شماره ۹ و ۱۳ وظایف مستقیم دارد. هدف شماره ۹ توسعه هزاره بر ایجاد زیرساخت‌های منعطف، پیشبرد صنعتی‌سازی پایدار و فراگیر و تشویق نوآوری‌ها تأکید دارد. هدف شماره ۱۳ نیز به لزوم واکنش فوری برای رویارویی با تغییرات آب و هوایی و آثار آن می‌پردازد. هدف شماره ۱۳ زمینه‌ساز فعالیت‌های یونیدو برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در کشورهای در حال توسعه است و برنامه فعلی یونیدو در ایران نیز در همین چارچوب تعریف شده است. علاوه برآن بر اساس توافق‌نامه‌های جهانی در حوزه محیط‌زیست، یونیدو برنامه ها و پروژه های مرتبط با آن توافقنامه ها را هم در صنعت حمایت و اجرا میکند. 

آمادیو همچنین به نقش کلیدی انرژی به عنوان پیش‌زمینه رشد و توسعه اقتصادی در جهان امروز اشاره کرد و گفت یونیدو به عنوان نهاد پیشروی سازمان ملل در حوزه انرژی به دنبال انرژی پایدار برای همه، از طریق توسعه دسترسی به انرژی، بهبود بهرهوری انرژی و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است. 

آمادیو درباره جزییات پروژه بهرهوری انرژی در صنایع کلیدی ایران گفت که این پروژه با حمایت صندوق جهانی محیط‌زیست (جف)  به راه افتاده است و توسط سازمان یونیدو به عنوان کارگزار اجرایی جف در ایران و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ایران به عنوان همکار دولتی پروژه، در حال اجراست و ۵ فعالیت اساسی را در ۵ صنعت انرژیبر (سیمان، آجر، پالایشگاه، آهن و فولاد و پتروشیمی) انجام می‌دهد.

 

درباره سیستم مدیریت انرژی

آمادیو در ادامه به آموزش عملی و کاربردی سیستم مدیریت انرژی در یونیدو در ایران اشاره کرد که بر مبنای استاندارد ایزو۵۰۰۰۱ طراحی شده است و هدف آن آموزش عملی کارشناسان انرژی و مدیران صنایع کشور به همراه پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی و ظرفیتسازی در زمینه سیستم مدیریت انرژی بر اساس متدولوژی و تجربههای جهانی این سازمان است.

آمادیو با بیان تجربیاتی که تا کنون در برنامه آموزش عملی سیستم مدیریت انرژی حاصل شده است، گفت تنها در این بخش از پروژه تا کنون، صرفه‌جویی سالانه معادل ۱.۳ میلیون گیگاژول حاصل شده است که این میزان بر پایه قیمتهای داخلی انرژی معادل ۳ میلیون و ۱۷۰ هزار دلار آمریکاست. با توجه به اینکه کل هزینه صرف شده در این بخش از پروژه، 800 هزار دلار آمریکا بوده، بازگشت مالی پروژه کمتر از سه ماه محاسبه میشود. به گفته آمادیو این میزان صرفه‌جویی معادل ۳۶۵ هزار بشکه نفت خام یا ۵۶هزارتن ذغال‌سنگ است و در بیانی دیگر یک ماه و نیم مصرف برق کل سیستم حمل و نقل ریلی کشوری مثل سوئد را پوشش می‌دهد. 

الساندرو آمادیو در ادامه به ویژگی‌های سیستم مدیریت انرژی اشاره کرد و گفت که عنصر مهم در اجرایی شدن موفق این سیستم، تعهد مدیران ارشد به اجراست. همچنین تغییر رفتار افراد و فرهنگسازی در فرآیند این سیستم اهمیت زیادی داشته و سازمان‌هایی با ساختار سازمانی ساده و مدیریت پایدار شانس بیشتری برای پذیرش و اجرای درست این سیستم را دارند. نظر نهایی آمادیو براین بود که رویکرد نظام‌مند (Systematic Approach) برای مدیریت انرژی، ارزان‌ترین راه برای افزایش بهره‌وری انرژی است همچنین باید به یاد داشت که تغییر رفتار و آموزش سبب می‌شود که سیستم‌های موجود در صنایع مؤثرتر کار کنند.