بهره وری انرژی در صنعت ایران
ضرورت اصلاح الگوی مصرف انرژی در فرآیندهای صنعتی در ایران|بهره وری انرژی در صنعت ایران
ضرورت اصلاح الگوی مصرف انرژی در فرآیندهای صنعتی در ایران

ضرورت اصلاح الگوی مصرف انرژی در فرآیندهای صنعتی در ایران


مدیر دفتر نمایندگی سازمان بهره وری انرژی ایران اصلاح الگوی مصرف انرژی در فرآیندهای صنعتی در بخش تولید فرآورده های انرژی بر را لازم دانست.

۲ خرداد ۱۳۹۵ - باشگاه خبرنگاران جوان

مدیر دفتر نمایندگی سازمان بهره وری انرژی ایران اصلاح الگوی مصرف انرژی در فرآیندهای صنعتی در بخش تولید فرآورده های انرژی بر را لازم دانست.

هومن صادقی ، مدیر دفتر نمایندگی سازمان بهره وری انرژی ایران در سخنانی اصلاح الگوی مصرف انرژی در فرآیندهای صنعتی در بخش تولید فرآورده‌های انرژی‌بر را لازم دانست و گفت: بهینه‌سازی مصرف علاوه بر بهبود کارآیی انرژی، موجب افزایش بهره‌وری دراستفاده از ذخایر انرژی، شکوفائی اقتصاد ملی وکاهش قیمت تمام شده محصولات است.

وی به اعطای تسهیلات مالی به صنایع و موسسات برای بهبود الگوی مصرف انرژی در طرح‌های پر‌هزینه و کاهش مصرف اشاره داشت و افزود: این تسهیلات برای تولید فرآورده‌های انرژی بر با راندمان بالا و اصلاح الگوی مصرف در فرآیند تولید در صورت توجیه فنی و اقتصادی از طریق بانک‌ها اعطاء خواهد شد.

این کارشناس از اعطای وام به بیست صنعت پر هزینه کشور شامل صنعت سیمان ، کاشی و سرامیک ، قطعه ساز و تولید وسایل برقی در سال گذشته خبرداد.

 محمد میرشمس مدیر گروه مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان یزددر سمینار آموزشی راهکارهای مدیریت مصرف برق بخش کاشی و سرامیک یزد؛ با اشاره به اینکه در استان یزد ۶۳ واحد بالای یک مگاواتی در صنعت کاشی فعالیت دارند، افزود: این تعداد بالغ بر ۱۵۶ مگاوات انرژی خریداری کرده  که ۱۰۰ مگاوات مصرف می کنند.

وی با اشاره به اینکه صنایع کاشی می توانند در پیک بار تابستان با شرکت در طرح های مختلف از تخفیف و پاداش مشارکت استفاده کنند؛ اضافه کرد: طرح‌های تعمیرات و تعطیلات ، ذخیره عملیاتی و استفاده از دیزل ژنراتور از جمله  این طرح ها به شمار می رود.

 میرشمس زمان اجرای طرح های کاهش پیک بار با مشارکت صنایع یزد را نیمه خردادماه به مدت دوماه اعلام کرد و متذکر شد: بهره‌مندی از تخفیف و پاداش همکاری صنایع نیازمند اعلام آمادگی قبلی آنان و اعلام نیاز توزیع برق، یک روز قبل از همکاری است.

مدیر گروه مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان یزد نیز با تشریح طرح های همکاری پیک بار سال جاری ، اختلاف دو برابری مصرف برق در تابستان نسبت به زمستان را یادآور شد و گفت: بهینه‌سازی انرژی به منزله یک نیروگاه مجازی تلقی شده و شناخت زمان، میزان و چگونگی مصرف در مبحث بهینه‌سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی تأکید کرد: اختصاص تعطیلات فصلی یا جایگزینی شیفت برای کاهش حداقل ۱۰ درصد میزان مصرف در کارخانجات کاشی از نیمه خرداد تا نیمه شهریور، علاوه بر تخفیف ۲۰ درصدی ، پاداش مشارکت را به دنبال دارد.

محمدمیرشمس با ذکر اینکه تعدادی از کارخانجات کاشی ساعت اوج مصرف آنان در شش ماهه اول سال از ساعت ۱۲ تا ۱۶محاسبه می‌شود، گفت: در طرح ذخیره عملیاتی مصرف صنایع به صورت لحظه‌ای رصد شده و نیاز همکاری، یک روز قبل به اطلاع مدیران انرژی اعلام می شود.


عکس: باشگاه خبرنگاران جوان